PREFABRİK PROJELERİ

PREFABRİK EVLER HAKKINDA BİLGİ

Hem güvenli hem de beton yığını olmadan görselliğyle de dikkat çeken tarzda evler ve villalar yapmak isteyen herkes artık prefabrik yapıları tercih ediyor. Ülkemizde de, dünyada da prefabrik evler fiyat açısından oldukça uygundur ve fiyat farkı kullanılan mazlemeye, özel isteklere göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde uygun fiyata beton ev yapmak şartlar zor olduğu için prefabrik her kesime hitap etmektedir ve en uygun fiyata en doğru seçenekleri tercih etmek müşterinin nasıl bir yapı istediğiyle ilgilidir. Tek katlı, dubleks ve çok katlı isteğe bağlı olarak, belirlenen her alana yapılabilmektedir. Bu nedenle öncelikle uygun prefabrik çeşidini belirlemek gerekir. Prefabrik evlerin tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi montaj edilecek yere parçaların nakledilmesi ve plan çerçecesinde yapının oluşturulmasıdır. Ayrıca bir çok kalıp malzemesi yerine, bir kalıpla kaliteli evler ortaya çıkmaktadır. Kullanım amacı neyse buna göre, belirli standartlara uygun olarak oldukça kolay şekilde prefabrik ev yapımı gerçekleşir. Uzun ömürlü olması ve tüm mevsim şartlarında zarar görmemesi, depremde barınak ihtiyacında, insanların güvenle kullandığı yapılar olduğu için piyasada en çok satılan yapıların başında gelmektedir. Önceden hazırlanan beton zemine prefabrik ev kurulumu yapmak oldukça kolaydır. Prefabrik evin bitirilmesi için çok uzun süre de beklenmemektedir. Birkaç gün ya da bir kaç hafta içinde evler müşteriye her şeyi bitmiş şekilde teslim edilmektedir. İnsanlarda prefabrik evlerle ilgili olarak genel bir yargı vardır ki bu bu evlerin yeterince sağlam olmadığıyla ilgilidir. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Aksine beton evlerden daha dayanıklı, daha esnek ve izolasyon yönünden daha tatmin edicidir.

Küçük ve bir o kadar kullanışlı bir prefabrik ev çeşidi seçmek isteyenler için tek katlı yapılar yeterli olacaktır. Dubleks tercih edilecekse, prefabrik ev yaptırmak isteyen insanlar, ara katta sallanma olur mu diye şüpheye düşebilirler. Ancak bunu yok edecek malzemelerle bu sorun ortadan kalkmaktadır. Özellikle prefabrik villa tercihi son yıllarda çok gündeme gelmiştir. Görünümleri ve kullanışlılıklarıyla villalar gözde olmaya devam edecektir. Isı ve ses yalıtımı açısından en son sistemlerle düzenlenmiş olmakla birlikte, soba, klima, doğalgaz gibi tüm ısıtıcı ve soğutucular için uygun tasarlanmaktadır. Çevreye hiçbir şekilde zarar VE etrafa rahatsızlık vermez, görünümü isteğe göre değiştirilebilir, istenmeyen bölümler kolaylıkla çıkarılabilir. Bina yapıldığında ruhsat almak, belediye insiyatifindedir.

PREFABRİK EVLERİN ÖZELLİKLERİ

Prefabrik evler hayat kurtarıcı özelliği ve barınak ihtiyacını son derece kaliteli şekilde karşılamasıyla günümüzde çok kullanılan yapılardandır. Bu nedenle genelde standart olarak üretildikleri ve müşterinin isteğine bağlı olarak standartların dışına çıkıldığında da rahatlıkla kullanılmaktadır. Hangi model, tarz, çeşit ne isteniyorsa fiyat farkı belirlenerek, her yere kurulumu sağlanır ve kurulduğu yerden eğer istenirse taşınması da son derece pratik olmaktadır. Beton binalardan çok daha uygun fiyata olduğu için prefabrik evler her kesime hitap eden tarzlardır. Tek katlıdan dublekse, dubleksten villaya her modelde prefabrik ev bulmak piyasada artık son derece kolaydır. Öncelikle isterseniz internetten ufak bir araştırma yapabilir ve çalışmak istediğiniz firmayı buna göre seçebilirsiniz. Zamanında teslimat, doğru malzemelerle çalışma bir firmanın kalitesini ve güvenilirliğini belirleyen özelliklerdendir. Karar verdikten sonra firmaya istediklerinizi belirtip, bun en uygun tasarımı kendiniz belirleyebilirsiniz. Bundan sonrası artık alan belirlemesi ve beton temel atmadır. Belirlenen alana temele atıldığında çatı ve duvar makaslarını yerleştirip binanın kurulumunu gerçekleştirilmektedir. Bundan sonra binanın son işlemleri olan izolasyon ve yalıtım, ardındandan son eksiklikleri bitiridikten sonra çevrenin düzenlenmesi ve ev sahibine evin teslimi yapılmaktadır. Evde hangi teknik özelliklerin olmasını istiyorsa bu konuda firma profesyonel bir çalışmayla müşteri memnuniyetini sağlar. Kar yükü ve rüzgar hızı mutlaka hesaplanır ve kurulum buna uygun gerçekleştirilir.

Prefabrik evlerin uzun ömürlü olması, tüm mevsim özelliklerine dayanıklılığı önemli konulardan bir tanesidir. Bir prefabrik yapı ortalama olarak 50 yıl kadar dayanabilir, bu nedenle beton binalardan her zaman daha sağlamdır. Esnekliği depremde büyük bir hayata kurtarıcı olmuştur ve dünyada da ülkemizde de deprem zamanında başvurulan temel ihtiyaçların başında gelmiştir. Tek katlı evler basık ya da küçük olarak düşünülse de bu büyük bir yanılgı olmaktadır. Çünkü bu evler son derece aydınlıktır. Dubleks evler düşünüldüğünde asma katların sallanma riski ve yeterince sağlam olmaması konusunda şüpheler kaliteli işçilikle ortadan kalkacaktır. Villa tipi evler özellikle yazlık evler için çok uygundur. Ancak kışlık ev olarak da gönül rahatlığıyla kullanılmaktadır. Tüm ısıtma ve soğutma sistemler bu evlerde kullanılmaktadır. Ayrıca çevreyi kirletmez, gürültü kirliliği yaratmaz.

PREFABRİK TARİHÇESİ

Geçmişten günümüze kadar barınma ihtiyacının karşılanması insanlığın gündeminde olmuştur. Örneğin antik dönemde prefabrikasyon yapım tekniği kullanılarak prefabrik yapım kültürü gelişmeye başlamış. Modüler sistem yapım tekniği prefabriğin özgünlüğü oluşmuş. Tiyatro yapılarındaki modüler elemanlar olan izleyici basamakları merdiven basamakları ile prefabrikasyon yöntemi kullanılarak inşa edilmiş. Anadolu’da taş devrinden başlayarak antik çağ dönemi sürecinde de tarihin ilk prefabrik betonarme tribün elemanları tasarım, üretim, nakliye, montaj süreçlerini takip ederek tamamlanır. Anadolu’da otantik kentlerin yerleşimleri de prefabrikasyon ön üretim inşaat yönteminin şimdiki temellerini atmışlar. İlk prefabrik yapım yöntemleri ile yapılan bir çok yapı günümüze kadar ulaşmıştır. Yapı malzemelerinin gelişmesi, çeşitliliklere sahip olmasından dolayı prefabrik evler tercih ediliyor. Eski, geleneksel, modern tasarımları ile yapılan modüler evler hızlı, pratik, ısı ve ses yalıtımı yapılmış, uzun ömürlü, ekonomik özellikleri ile gün geçtikçe daha fazla ilgi çekiyor. İspanya’da yapılan kendi kendine yeten modüler evin özelliği doğal malzeme kullanımının kolaylığı, yüzey kaplama teknolojisi, enerjiye dönüştürülebilen teknoloji sayesinde enerji sağlanıyor. Ev doğal ışığı alabilmesi için tasarlanmış. Çatısına yerleştirilen güneş panellerinden dolayı ev sahipleri kendi elektriklerini üretebiliyor. Alberto Lara ve Poulo Noguran tarafından tasarlanan yine kendi kendine yeten prefabrik ev üçgen şekilli ve güneş enerjisinden faydalanılıyor. Yağmur suyunu depolayan, çamaşır makinası ve lavabodan gelen su işlenerek geri dönüştürülüyor. Dünyada bir çok prefabrik yapı çeşitli şekillerde, farklı malzemeler kullanılarak yapılıyor. İki katlı, iki dik konumlandırılmış kapların birbiri üstüne monte edilmesi ile oluşan ev Slovenya’da. 1967 yılında Rhode İsland’daki sahilde ahşap görünümlü prefabrik ev tasarımı Jens Risorm’a ait. Türkiye’de prefabrik yapıların üretiminde hızla gelişme gösteriliyor. Dünyanın bir çok yerine insanların yerleşim ve güvenlik ihtiyaçlarına çözüm ulaştırıyor. Türk firmalarının ürettiği prefabrik yapıların ihracatı da yüksek seviyelere çıkıyor.

PREFABRİK EVLERİN YAPILARI

Küçük ev deyimi artık prefabrik evleri akla getiriyor. M.Ö. 3800 yılında İngiltere’de bir karayolunda fabrikada önceden hazırlanmış keresteler ilk ön üretimli yapılara işaret eder. Modern anlamda ise ilk hazır evler ahşaptan 16. Yy. da Hindistan’da yapılmış. 19. Yy. sonrasında ise daha modern ve daha hızlı, pratik, verimli konutlar yapılması hız kazanmış. Türkiye’de ise 1970’lerde hafif küçük prefabrik evler üretilmeye başlanmış. Fakat asıl 1999 depremi ile acı bir tecrübe yaşayarak ilk tanışmamız söz konusu oldu. Sadece o dönemde deprem konutları değil, prefabrik hastaneler, sağlık ocakları, okullar, psikiyatri merkezleri, kan merkezleri kurularak depremzedelerin yanında en büyük destek olmuştur. Uzun süre depremzedelerin sığınabileceği bu prefabrik konutlar ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte, içerisinde tuvaleti, banyosu, mutfağı ile betonarme evlerden farksızdır. Sonrasında prefabrik konutlar sadece doğal afetler için değil, doğa ile baş başa kalmak, müstakil evlerde oturmak isteyenlerin tercihi oldu. Lüks villalar, müştemilatlar 2000’li yıllarda Türkiye’de yayılmaya başladı. Diğer inşaat yöntemleri ile karşılaştırıldığında prefabrik yapılar fabrika ortamında seri imalat, denetim ve daha bir çok faktörle birlikte üretiminin çok verimli olduğunu ortaya koyuyor. Betonarme yapıların inşa süresine göre oldukça kısa sürede sahibine anahtar teslimi yapılır. Geleneksel inşaatlarda beklenen üretim sonrasındaki maliyeti sonrasında beklenenin üstüne çıkma ihtimali yüksektir. Fakat prefabrik evlerde yapım sürecinin başlangıcında ve sonucunda verilen rakamda tutarsızlık olmaz. Bundan dolayı da maliyeti önceden planlanması özellikle dar gelirli insanların tercihi haline geliyor. Fabrikada prefabrik yapının parçalarının üretimi sırasında işçi sayısının az olması fakat üretimin hızlı olması, iş kazalarının az olması verimliliği artırıyor. Modüler yapısı ile sürdürülebildiği, uzun ömürlü oluşu, konforlu yapıya sahip oluşu en önemlisi de ev sahibinin istekleri doğrultusunda tasarımının yapılması prefabrik evlerin secilmesinde buyuk rol oynuyor.

PREFABRİK EVLERİN KURULUMU VE ÇEŞİTLERİ

Prefabrik evler son yıllarda dünyada da, ülkemizde de deprem ve afet bölgelerinde güvenle kullanılan, dayanıklılığıyla fark yaratan seçeneklerin başında gelmektedir. Piyasada beton yapılardan çok daha uyguna prefabrik ev yaptırmak mümkün olduğu için, istenilen maliyetlerde kolaylıkla prefabrik ev sahibi olmak mümkün olmaktadır. Prefabrik yapı firmalarının internet sitelerinde her keseye uygun tek kat, dubleks, villa bulunabilmektedir. Yaşadığımız büyük Marmara depreminde, evleri yıkılan vatandaşlara prefabrik ev verilmiş ve bu evler depremzedelerin barınak sorununa çözüm olmuştur. Esneklik, dayanklılık ve izolasyon konusunda son teknolojiyle tasarlanmış prefabrik evler, bilinenin aksine beton binalardan daha sağlamdır. İstenilen her şekilde dekore edilebilmesi, ferah ve konforlu olmasıyla pek çok kişinin son yıllarda tercih ettiği bu evler, elektrik tesisatı, su tesisatı, çatı yapımı, ses ve ısı yalıtımı ile de eksiksiz bir yaşam alanı sunmaktadır. Her modelde ve her tarzda prefabrik eve günümüzde rastlamak mümkündür. Büyüklüğü, müşterinin evinde hangi malzemeleri kullanmak istediği ile ilgili tüm soru işaretleri firma tarafından giderilmektedir. Güvenilir ve piyasada bilinen firmalar zamanında evin teslimini yaparak müşteriyi asla mağdur etmezler. Ayrıca müşteri hangi malzemelerin kullanılmasını isterse, evde hangi teknik özelliklerin bulunmasını talep ederse buna en uygun kurulum sağlanır. Öncelikle beton temel atılır ve evin kurulumuna böylelikle başlanmış olur.

Temel atılmadan önce hangi alana prefabrik ev kurulacağını elbette belirlemek gerekir. Belirlenen yerin zemin kontrolü yapılarak, ne kadar sağlam olduğu da ölçülür. Belirlenen yere temel atıldıktan sonra duvar ve çatı makasları oluşturulma işlemi yapılır. Montajının bitmesiyle, özenle yapının inşaasına geçilmektedir. İç ve dış tesisat, dış cephenin giydirilmesi, yalıtımlar bittikten sonra, büyük oranda ev tamamlanmış olmaktadır. çevre düzenlemesi yapılır, eğer eksik ve gözden kaçırılan ya da hatalı bir durum varsa mutlaka kontrol edilip tamamlanır ve düzeltilir. İstenilen zaman çerçevesinde ev kullanıma hazır hale getirilir. Tek katlı prefabrikler diğerlerine nazaran küçük olarak düşünülse de kullanışlılığı ve konforuyla son derece keyifle yaşanacak ferahlıktadır. Çift katlılarda ara katın sallanabilme ihtimali de uygulanan önleyici sistemle ortadan kaldırılır. Hem rahatlığı hem de gösterişiyle villa tipi prefabrik evler hiçbir birçok ailenin hem yazlık hem de kışlık olarak kullanabildiği seçeneklerden biri olmuştur.

KONTEYNER EV

İnsanların temel gereksinimleri dahilinde yer alan barınma son derece önemli bir gereksinim olarak değerlendirilir. Bu anlamda temel gereksinimlerin, içerisinde görülebileceği bir alanın varlığı bir kimse yada bir aile için son derece önemlidir. Bu noktada ev sahibi olmak yada ev kiralamak en genel çözümlerdir. Bu alanda önemli rakamların söz konusu olması, bahsi geçen gereksinimin karşılanması yönünde fikirleri değiştirmiştir. Zira temel barınma merkezi dışında farklı alanlarda dinlenme için de bir alan gereksinimi duyulmaktadır. Bu anlamda pek çok kimsenin bir yazlık hayali vardır. Ancak birçok insan için sadece bir alan için yeterli maddi koşullar geçerli olmaktadır. Bu anlamda çok önemli bir çoğunluğun sorun yaşadığı bilinmektedir. Söz konusu durumla alakalı olarak var olan sorunlara çözüm üretilmesi için birçok çalışma yapılmıştır. Bu sorunun fiziksel şartların olgunlaştırılması ile çözülmesi mümkündür. Ancak daha farklı bir alanın yardımından faydalanmak gerekmektedir. Söz konusu gereksinim konteyner ürünler ile karşılanabilmektedir. Bu durum özellikle doğa içinde yapılması istenen barınma noktaları için bulunmuş bir çözümdür. Konteyner ürünleri genel olarak taşımacılık alanı için kullanılan temel muhafaza ürünlerdir. Ancak zaman içinde gelişerek önemli bir kullanım çeşitliliğine sahip olmuştur. Konteyner ürünleri içinde barınma gereksinimini karşılayan ürünler son derece kullanışlı olmakla beraber kolay bir kullanım sağlamaktadır. Konteyner ev tercihleri bu anlamda sürekli olarak artmaktadır.

Barınma gereksinimi için doğa şartlarında sağlanması planlanan noktalar, konteyner ürünleri ile çözülebilir. Bu ürünler genel olarak önemli bir kolaylığı sağlamaktadır. Diper yandan istenen ebatta konteyner eve sahip olunabilir. Konteyner ev sahibi olmak için çok kısa bir zamana gereksinim vardır.

Konteyner ev için genel olarak belirlenen alana çakıl dökülmektedir. Dökülen çakılın üzerine beton dökülmesi ile de iyi bir zemin oluşturulur. Bu zeminin üzerine vinçlerle konteyner konumlandırılır.

PREFABRİK ÜRÜNLERİN AVANTAJLARI

Prefabrik

Belli başlı olayların yaşanıyor olması hayatımıza yeni kavramların katılmasında etkili olmaktadır. Bu durum yaşanan olumsuzlukların tekrar yaşanmaması için gerekli olan tedbirlerin alınması ile sağlanır. Özellikle çeşitli doğal afetlerin söz konusu olduğu zamanlarda bu gibi çözümlerin çok daha belirgin hale geldiğini ifade edebiliriz. Bu anlamda 99 depreminin çok önemli bir etkisi olduğunu da belirtmek gerekie. Zira yaşanan büyük dram, depreme dayanıklı yapıların ne kadar elzem olduğunu akıllara kazımıştır. Bu durum depreme dayanıklı ürünlerin çok daha yaygın bir biçimde talep edilmesinde yada tercih edilmesinde etkili olmuştur. Söz konusu amaçla ülkemize giren prefabrik ürünlerin varlığından bahsetmek gerekir. Bu ürünlerin hayatımıza dahil olmasındaki temel neden dayanıklılık yada sarsıntıya karşı tolorasyon niteliğine sahip olmasıdır. Özellikle bir yaşam alanı olarak kullanılan prefabrik yapılar, olası depremlerde yıkıntıların ortaya çıkmasının tamamen önüne geçer. Bu sayede can kayıpları da engellenebilir hale gelir. Bu durum prefabrik konutların ülkemizde tercih edilmesinde etkili olmuştur. Prefabrik ürünlerin ülkemizde kullanılır hale gelmesi, söz konusu tarih itibariyle söz konusu olsa da ilerleyen yıllarda yakından tanınır hale gelmiştir. Özellikle maliyet hesaplamalarının konutlar üzerinde en etkili unsur olması, bu ürünleri daha da ön plana çıkarmıştır.

Prefabrik ürünlerin önemli özellikleri olduğunu ifade etmek gerekir. Bu açıdan bakıldığı zaman maliyet anlamında sahip olduğu özellikler çok büyük önem arz eder. Bir betonarme yapı ile kıyaslanamayacak fiyatların söz konusu olması prefabrik ürünleri daha cazip hale getirir.

Prefabrik ürünlerin avantajları içerisinde fiziksel anlamda sahip olduğu özellikler vardır. Bu anlamda çok ciddi bir izolasyonun sağlanması en önemli avantajlarındandır. Yağmur suyu, nem, ısı gibi faktörlerden prefabrik ürünlerle korunulur. Kısa sürede istenen ebatlarda üretilen prefabrik konutlar vinçler aracılığı ile istenen yere konumlandırılır.