Konteynerlerin Kapasitesi

KONTEYNER HAKKINDA BİLGİ

Uluslararası nakliyat için hem güvenilir hem sorunsuz taşıma sağlayan sistemler konteynerlerdir. Hasarsız ürün taşıma için, ürünlerin bozulmaması, kırılmaması için konteynerler kullanılmaktadır. İçindeki malzemeyi boşaltma gereği duymadan, değişik taşımacılık biçimleriyle taşıma yapmak, konteynerler aracılığıyla gerçekleşir. Konteynerlerin boyutları ISO 6346 standardına göre belirlenmiş olup, farklı farklı ölçülerde bulunmaktadır. Hava, kara, deniz yolu taşımacılığında konteynerler zaman ve maddiyat tasarrufu sağlamaktadır. Yaklaşık olarak, farklı amaçlar için kullanılan 17 milyon kadar konteyner olduğu düşünülmektedir. Konteynerlerin kapasitesi TEU denen 200 foot sayısıyla belirtilmeketedir. Tipik bir taşıma konteyneri, ucunda bir kapı dışı çelik sac olarak tasarlanmış ve bulundukları yere sabitleştirici, sekiz köşesinde de kilit mekanizması bulunmaktadır. Son dönemlerde standartların dışına çıkılarak konteyner üretilmeye başlanmıştır. High-cube denilen konteyner tiplerinin genişlikleri daha fazladır. Kesinlikle hava geçirmezler, bu nedenle gıda nakliyelerinde güvenle taşıma yapılabilmektedir Soğutmalı, üstü açık, havalandırmalı gibi pek çok çeşit konteyner çeşidi vardır. Bunun dışında açık havada duş banyo gibi ihtiyaçlar için konteynerler kullanılmaktadır. Geçici barınma ihtiyacı için konteynerler hem maddi maddi hem sağlamlık yönünden idealdir. Sipari verildikten kısa süre sonra konteyner teslim edilmektedir. Dört mevsim kullanılabilir ve hiçbir mevsimsel şarttan etkilenmez.

İstenilen her yere taşınabilme ve kurulabilme özelliği nedeniyle insanlar artık betonerme binalar yerine, hazır yapı sistemlerini tercih etmektedir. Betonerme binalarda olduğu gibi, gerekli yerlerden izinler alındığı takdirde, her yere konteyner yapı kurmak mümkün olmaktadır. Özellikle yazlık, villa, bağ-bahçe evleri gibi yapılar için konteynerler hem daha ucuza hemde kolay olarak kurulabilmektedir. Kısa vadeli olarak beton temele gerek duyulmayacağı düşünülse de, uzun vadeli konaklama düşünenler için bu önemli olabilir, beton temel atıldığında sağlamlığı da garantilenmiş olur. Düz bir zeminde olmasına dikkat edilmelidir. Zeminin düz olmaması halinde kapılarda kitlenmeme sorunu yaşanabilmektedir. Yapı kurulmadan önce su ve dış tesisat bağlantıları hazırlanabilir ve aydınlatma bağlantıları yapılabilir.

Konteyner ev için her yerde pek çok konteyner üreticisi bulmanız mümkün olabilse de, yaşanılan ilde hatta ilçedeki üreticilerle irtibata geçmek ve bu firmalardan alışveriş yapmak nakliyatta maddi açıdan daha avantajlı olacaktır.