Hakkımızda

17 ağustos 1999 depreminde 17 bin bina çöktü. 91 bin konut orta hasar gördü. Depremin ardından 45 bin prefabrik konut yaptırıldı. 99 depremi sonrası Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi uzun süre prefabrik yapılarda eğitim gördü. Bunun yanı sıra ilköğretim ve liseler için de prefabrik okullar oluşturuldu. 12 kasım Bolu depreminde evleri yıkılan depremzedeler için 17 ayrı bölgede 2 bin 769 prefabrik konut yapıldı. Ve deprem sonrası Bolu’da çocuklar olumsuz psikolojiden kurtulabilsin, eğitim ve öğretime devam edebilsinler diye 7 adet prefabrik okul eğitim camiasına hediye edildi. Van’daki 2012 depremi sonrasında 5 prefabrik okul hizmete sokuldu.

Depremde hasar gören okullardan dolayı eğitim göremeyen çocuklar okula kavuşmuş oldular. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde gerçekleşen depremlerden sonra 5 adet prefabrik konteyner okullar kuruldu. İnsanların barınabilmesi için de prefabrik evler oluşturuldu. Görüldüğü üzere prefabrik yapılar afet sonrası yıkılan betonarme binaların yerine insanların tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere düşünülmüş bir sistem. Kısaca acının yerine umutların yeşermesini sağlayan yapılar. Depreme, sele karşı, dört mevsim şartlarına uygun olarak tasarlanıyor. 8.5 şiddetine kadar dayanabiliyor, çöküntülere neden olmuyor. Yan yatmıyor veya devrilmiyorlar.

Kaynaksız yapı teknolojisi kullanıldığından ek yerlerinde çatlama veya hasara yol açmaz. Dayanıklı çelik galvaniz malzemesi ile yapılan bu yapılar barınmanın ötesinde modern derslikleri, diğer kompleksleri ile tüm okul ihtiyaçlarını karşılayacak farklı konseptler üzerinde tercih ediliyor. Kalıcı veya modüler yapısı ile istenilen bölgelere nakledilebiliyor. Kolayca yüklenebiliyor ve çok kısa bir zaman içerisinde hızlı kurulum yapılabiliyor. Yüksek izolasyonlu, ergonomik prefabrik yapılar kreş, ana okulu, yurt binaları, özel okullar, ek derslikler ile eğitim hayatına hizmet sunuyor. Geçen zaman sürecinde prefabrik yapı sektörü teknolojik projeleri geliştirme gösteriyor.