Depremzede Prefabrik Ev Örnekleri

depremkonteyneri depremkonteyneri
depremkonteyneri2 depremkonteyneri2
depremkonteyneri3 depremkonteyneri3
depremkonteyneri4 depremkonteyneri4

Depremzede Prefabrik Ev

Geçmişte acı bir deprem tecrübesi geçirmiş ülkemizin barınma ihtiyacına en dayanıklı çözüm olarak önceden hazırlanmış bina malzemeleriyle inşa edilen prefabrik yapılar büyük önem kazanmıştır. Depremzede Prefabrik Ev

Ev, okul, hastane, spor salonu gibi alanlar prefabrik olarak kolaylıkla inşa edilebilmektedir. Fabrikadan hazır halde alınan, yalnızca birleştirme işlemiyle kurulan prefabrikler, isteğe bağlı olarak tek katlı ya da çok katlı olarak inşa edilebilmektedir. Çok kısa sürede inşa edildikleri ve uzun ömürlü oldukları için günümüzde en çok tercih edilen yapıların başında gelmektedirler.

Güvenilirlikleriyle beton binaların yerini hızla aldıklarından dolayı, dünyada da ülkemizde de sıklıkla prefabrik yapılarla karşılaşıyoruz. Tek katlı prefabrikler için temel gerekmez, grobeton üzerine kurulur. Çok katlı binalar içinse zemine rayde temel atılarak kurulum sağlanır. Prefabrik deyince herkesin aklına deprem yapıları gelse de çok gelişmiş tekniklerle çok daha kullanışlı ve sağlam yapılar üretilmektedir. İnşaat aşamasında hazır parçalar kullanılırken, çimento ve çelikte kullanılmaktadır.

Tercih ediliyorsa ısı ve ses yalıtımı da bu yapılarda bulunabilir. Genelde en fazla iki kat olarak gördüğümüz prefabrikler beton yapılara göre daha az maliyetli olmasından dolayı daha cazip bir barınma alternatifi olarak görülmektedir. Kurulumu acil ihtiyaç halinde, parçalarının hazır olmasından dolayı kolaylıkla yapılabilmektedir. Depremzedeler için bu özelliğinden dolayı hızlıca barınak ihtiyacı giderilmiştir. İstenilen yere kolaylıkla kurulup, sonrasında başka yere taşınabilirliğinden, oldukça pratik bir tercih olmaktadır. Malzemeleri esnektir, doğal afetlere ve toprak olaylarına da daynıklıdır.

Depremzede Prefabrik Ev

Artık pek çok inşaat firması, bu kadar yaygın olarak kullanılmasından dolayı prefabrik yapı hizmeti vermektedir. Ruhsat konusu prefabrik yapılarda oldukça merak edilmektedir. Tıpkı diğer yapılar gibi imara açık alanlar için prefabrik yapılara da ruhsat almak gereklidir.

Prefabrik yapıların en büyük avantajlarından biri istenilen projeye ve plana göre şekillenmesidir. İstenilen büyüklükteki beton alana kurulabilir. Çevre kirliliği üretmez. Her zevke göre duvar ve çatı kapaması bulunur ve istenmeyen bölümler değiştirilebilmektedir. Bu yapıların ömrü 40 ile 70 yıl arasındadır. Prefabrik yapıların içinde balkon, oda, banyo nereye yerleştirilmek isteniyorsa, o şekilde dizayn edilebilir.